Arctic Weekend aloittaa talven Rovaniemellä

Lähtölaukaus talveen ammutaan Arctic Weekend -tapahtuman myötä Rovaniemellä 27.–28.10.2017. Arctic Weekend on kokoelma erikoistapahtumia ja se tarjoaa välinetietoutta, laskukilpailun, lumiturvallisuusluennon sekä laskuleffoja.

Arctic Weekend on Pohjoisen talvikauden avaus 27.–28.10.2017. Laskukansa kokoontuu Rovaniemen kaduille, kahviloihin ja kulttuuritalo Korundiin tutustumaan välineisiin, oppimaan uutta, katsomaan tuoreita laskuleffoja ja tapaamaan laskukavereita. Viikonloppuun kuuluu myös hyväntekeväisyyshuutokauppa sekä laskukilpailu Lordin aukiolla.

”Rovaniemi on laskulajien pääkaupunki”

Suomalaisen laskettelukauden on jo vuosia avannut kolme tapahtumaa: pyhäinpäiväviikonlopun Skiexpo Helsingissä (lue myös: Skiexpo on menneen talven lumia: kauden 2017–18 käynnistää GoExpo Winter), Rukan talven avajaiset isänpäiväviikonloppuna sekä samaan aikaan järjestettävä Levin maailmancup.

Nyt listaan voi lisätä uuden tapahtuman, kun Arctic Weekend kiilaa avaaman kauden jo lokakuun puolella.

”Laskulajien pääkaupunkina Rovaniemi ansaitsee oman kauden avauksen”, vakuuttaa tapahtuman järjestäjiin kuuluva ammattilumilautailija Antti Autti.

”Haluamme tuoda kaupunkiin jotain tänne kuuluvaa ja samalla näyttää kuinka paljon Rovaniemellä on laskulajien harrastajia. Esimerkiksi kaikissa tapahtumaviikonloppuna esillä olevissa videoprojekteissa on vahva side Lappiin”, kertoo tapahtuman toinen puuhamies Ville Puominen.

Monipuolinen ja ilmainen

Tapahtuma näkyy vahvasti Rovaniemen keskustassa ja on tarkoitettu kaikille alamäen ja talven ystäville. Arctic Weekend haluaakin esitellä alamäen koko kirjon ja monimuotoisuuden.

”Tarkoitus on tuoda laskulajeista kaikkia puolia esiin samassa tapahtumassa”, Ville Puominen kertoo.

Ohjelma alkaa perjantaina 27.11.2017 kello 18.00 alkavalla välinetyöpajalla Intersportissa. Illalla Hostel Cafe Koti toimii laskuelokuvien näyttämönä.

Mainos:

Lauantaina Lordin aukiolla on Talvi Tulee Kaupunkiin! -reilikisa kello 13.00–15.00. Lordin aukiolta löytyy puolesta päivästä lähtien myös Rendin lumimaa ja lumilautailun tutustumispiste.

Korundi-salissa keskitytään lauantaina pohjolan laskuvideoihin: Antti Auttin ja uuden rovaniemeläisen tuotantoyhtiön Kota Collectiven dokumenttielokuva Arctic Lightsin ensi-iltanäytöksen lisäksi ohjelmassa on muun muassa lautaleffat Vimana 2, Shapes Sju Åtte Ni ja Kaikki Snoukkaa. Lisäksi hyväntekeväisyyshuutokaupassa on mahdollisuus hankkia ammattilaskijoiden välineitä.

https://vimeo.com/233476062

Lauantai-illan Korundin tilaisuutta lukuun ottamatta kaikkiin ohjelmiin on vapaa pääsy.

Keskusuutiset

26.10.2017

Päivitetty 24.9.2025

Luetuimmat

Porvoo Ski.

Porvoo Ski uudistaa porvoolaisen alamäkielämän

Kallellaan-podcast

Kallellaan-podcast on laskettelun iloa, intohimoa ja huumoria

Ski.fi-kortti: kaksi laskee, yksi maksaa

Talma on parkkilaskijoiden suosiossa. Keskuksen toimitusjohtaja Aleksi Vesimäki testaamassa reilien luistoa.

Talma kasvaa uusiin mittoihin – jopa korkeutta tulee lisää

Ihmisiä Skiexpo-tapahtumassa.

Skiexpo 2025 on leffoja, hiihtokeskuksia ja laskukavereita

Katso kaikki uutiset

Mainos:
Mainos:

Tilaa ski.fi uutiskirje

Kaikki laskettelusta, lumilautailusta ja Suomen hiihtokeskuksista. Uutiskirje ilmestyy kaudella kaksi kertaa kuukaudessa.

Olen lukenut tietosuojaselosteen ja hyväksyn ehdot.

Siirry takaisin sivun alkuun