Levi 10.6.2025

Hiihtokeskusten pääsiäinen vastasi ennakko-odotuksia

Huonontunut taloustilanne ei ole vaikuttanut rinteessä viihtyviin asiakkaisiin. Olosuhteiltaan onnistunut talvi 2009 nostaa hiihtokeskusten hissilipun myyntiä, vaikka pääsiäispyhät eivät viime vuoden ennätystasolle yltäneetkään.

Hiihtokeskukset ovat pysyneet vetovoimaisina kotimaisina talvimatkakohteina. Vuoden 2009 pääsiäissesonki ajoittui kolme viikkoa myöhäisempään ajankohtaan, jonka vuoksi osa hiihtokeskuksista oli jo kiinni. Lomakeskukset onnistuivat kuitenkin houkuttelemaan väkeä odotustensa mukaisesti. Asiakasmäärät ovat pysyneet toistaiseksi varsin hyvinä.

”Hiihtokeskuksissa voidaan olla tyytyväisiä, vaikka pääsiäispyhien myynti notkahtikin viidenneksen viime vuodesta. Ero johtuu tänä vuonna pyhien myöhäisestä ajankohdasta eli tulos oli odotusten mukainen. Kausi kuitenkin onnistuu hyvin. Toimialan odotetaan pääsevän 47 miljoonan euron hissilipun myyntiin, joka on 6 prosenttia edellisvuotta parempi tulos”, kertoo Suomen Hiihtokeskusyhdistyksen toiminnanjohtaja Sari Tollet.

”Synkistyvät talousuutiset eivät ole lamauttaneet kotimaisia laskettelijoita. Tosin oheispalvelujen tarjoajat ovat joutuneet sopeuttamaan toimintaansa. Kysynnän väheneminen näkyy muun muassa hiihtokouluissa ja vuokraamoissa. Myös hissiyhtiöillä on epäilemättä ensi talvena haastava kausi – palveluja ja toimintaa kehitetään kaikesta huolimatta pitkällä tähtäimellä”, vakuuttaa Tollet.

Artikkelia muokattu:

Luitko jo nämä?

Oikein säädetty pyörä on nopea, hauska ja turvallinen ajaa. Matti Lehikoinen näyttää, miten pyörä kannatata säätää. Matin pyörä on Ghost Path Riot Fullparty.
Bike park -päivä on mainio hetki tutustua laskettelun ja lumilautailun kesäiseen serkkuun, eli alamäkipyöräilyyn. Juhlapäivänä useassa keskuksessa on tarjouksia lipuista, varusteista ja opastuksesta.
Vastaa kyselyyn ja auta hiihtokeskuksia kehittymään. Voit samalla voittaa Bollén hienot laskulasit tai kuvassa näkyvän Elämäni on alamäessä -pipon.
Nyt tutkitaan, kuinka paljon ja millaisia harrastajia Suomessa liikkuu vyöryalttiissa maastoissa. Osallistu kyselyyn 19.5.2025 mennessä ja autat suomalaisen lumivyörykoulutuksen kehittämisessä.
”Hiihtokeskukset ovat Suomen käyntikortti kansainvälisille vieraille”, muistuttaa valintaraadin puheenjohtaja ja Visit Finlandin Kristiina Hietasaari. Kuvassa Vuoden hiihtokeskus -palkinnon 2025 voittanut Saariselkä Ski & Sport Resort.
Ehdota vuoden hiihtokeskusta ja lähirinnettä. Voit voittaa kausikortin valitsemaasi hiihtokeskukseen!
Hiihtokeskukset ovat auki lakosta huolimatta. Lakon piirissä olevissa keskuksissa voi olla poikkeuksia palveluiden, rinteiden ja hissien aukioloissa. Kannattaa siis käydä ennen mäkipäivää tarkastamassa keskusten sivuilta ajankohtainen rinne- ja hissitilanne.
”Ilmassa on ihan sama, onko jalassa alpit, lauta vai tellut. Feikkiin ländäyksessä telluilla on ongelmia, jos ländää liian etunojaan. Silloin naamaplätsi on mahdollinen”, Iisko Kuusisto kertoo parkkilaskusta telemarkeilla.
Lumi ja rinneriemut ovat olennainen osa hiihtolomaa. Tänäkin talvena hiihtokeskuksissa on paljon lunta.
Osallistu Ski.fi:n järjestämään arvontaan ja voit voittaa Pusun upeat sukset.

Lumilautaliiton uusimmat

Lue lisää

Pääsiäisenä pääsee rinteisiin kaikkialla Suomessa

Keskusuutiset
Aurinko, huippukuntoiset rinteet ja iloisen rento tunnelma tekevät pääsiäisestä monen mielestä parhaan laskuajankohdan.

Pääsiäinen on parasta lasketteluaikaa

Keskusuutiset

Pääsiäinen kutsuu rinteisiin kautta maan

Keskusuutiset