Mielakka 22.5.2023

Tunnetut laskijat vetoavat: pysytään mäessä

Tunnetut laskijat tekivät videon koronaturvallisesta käyttäytymisestä rinteissä. Tunnetut laskijat tekivät videon koronaturvallisesta käyttäytymisestä rinteissä.
Korona ei estä laskettelua ja lumilautailua. Ei ainakaan, jos jokainen muistaa turvallisuussäännöt ja huomioi itsensä lisäksi muut rinteessä liikkuvat. Tunnetut suomalaiset laskijat tekivät videon, jossa muistutetaan korona-ajan rinnesäännöistä.

Covid-19, eli tuttavallisemmin korona, varjostaa laskettelukautta 2020–2021. Maailmanlaajuinen epidemia ei kuitenkaan estä nauttimista laskettelun ja lumilautailun iloista, kunhan laskureissulla huomioi turvallisuussäännöt.

Joukko eri yhteyksistä tunnettuja suomalaisia laskijoita ovat koostaneet videon, jossa he muistuttavat turvallisuuskäytännöistä ja kannustavat vastuulliseen käytökseen.

Laskijat yhteisellä asialla terveyden puolesta

Videolla on mukana eri yhteyksistä tuttuja henkilöitä, joita yhdistää rakkaus lasketteluun ja lautailuun. Terveisensä lähettävät maajoukkuelautailijat Enni Rukajärvi ja Carola Niemelä, tv- ja radiojuontaja Sami Kuronen, olympiamitalisti Tanja Poutianen-Rinne, laulaja Arja Koriseva, Apocalyptican Paavo Lötjönen, lumilautailija ja tv-juontaja Eero Ettala, kansainvälisen lumilautaliiton presidentti Satu Järvelä, Real Skifin Juho Kilkki, vapaalaskija Ape Majava ja ammattilumilautailija Antti Autti.

Laskijoiden viesteissä toistuu yksinkertaiset ja äärimmäisen tärkeät ohjeet: rinteeseen vain terveenä, pidetään turvavälit myös ulkona ja tarvittaessa käytetään suojamaskia. Yksinkertaisesti noudatetaan THL:n ja hiihtokeskusten ohjeita.

Koronaohjeiden noudattaminen ei rajoitu rinteisiin, vaan etenkin ravintoloissa ja illanvietoissa on pidettävä tolkku mukana. Kuten Sami Kuronen videoterveisessä muistuttaa:

”Myös after skissä järki päässä!”

Kuten laskijat videolla toteavat, on järkevä käytös laskettelukeskuksissa helppoa. Keskuksilla on selkeät toimintaohjeet ja esimerkiksi turvavälien pitäminen on rinneympäristössä lajille luontaista.

Ulkona turvavälien pitäminen voi olla haastavaa oikeastaan vain hissien ala-asemille, joten silloin tarvitaan kaikkien yhteistyötä – pidetään siis turvavälit myös hissijonoissa! Hissiin ei pääse yhtään nopeammin, vaikka kuinka änkeäisi. Apocalyptican Paavo Lötjösen sanoin:

”Turvaväli on sauvan mitta. Älä tule lähelle!”

Enni Rukajärvi: ”Otetaan muut huomioon!”

Suomen Hiihtokeskusyhdistys on tehnyt riskikartoitukseen ja -analayysin pohjautuvat turvallisuusohjeet yhdistyksen jäsenkeskuksille ja -kouluille.

Lisäksi Suomen Hiihtokeskusyhdistys on tehnyt suositukset laskettelijoille ja lautailijoille. Näitä päivitetään THL:n ohjeiden mukaisesti ja ne löytyvät Ski.fi-sivuilta suomeksi ja englanniksi. Valtakunnan tuorein tieto löytyy luonnollisesti THL:n sivuilta, jonne on kerätty erittäin kattava tietopaketti epidemiasta.

Säännöt, suositukset ja ohjeet eivät kuitenkaan auta, jos niiden mukaan ei toimita. Vastuu on siis jokaisella laskettelukeskukseen suuntaavalla. Niinpä videolla vedotaankin järjen käyttöön:

”Ollaan vastuullisia ja muistetaan koronasäännöt hiihtokeskuksissakin”, Suomen menestynein naisalppihiihtäjä Tanja Poutianen-Rinne muistuttaa.

Lumilautailija Enni Rukajärven kehotus on yksinkertaisuudessaan nerokas:

”Otetaan muut ihmiset huomioon.”

Artikkelia muokattu:

Luitko jo nämä?

Bike park -päivä on mainio hetki tutustua laskettelun ja lumilautailun kesäiseen serkkuun, eli alamäkipyöräilyyn. Keskiviikkona 28.6.2023 on useassa keskuksessa tarjouksia lipuista, varusteista ja opastuksesta.
Alamäkipyöräily on mainio tapa nauttia kesäisistä laskettelurinteistä. Idea on sama kuin talvella: hissillä ylös ja kunnostettuja reittejä pitkin alas!
Levi on vuoden hiihtokeskus 2023.
Nyt nautitaan, ennen kuin kesä pilaa tämänkin ilon. Keäväällä hiihtokeskuksissa on lunta, aurinkoa, ystäviä ja iloisia alamäkiä!
Menneellä viikolla Levillä lähes 1 400 hiihdonopettajaa ympäri maailmaa kokoontui Interski 2023 -kongressiin jakamaan tietoa toisilleen sekä tekivät erilaisia muodostelalaskemisen näytöksiä. Kevään aurinkoisista päivistä saadaan Levillä nauttia vielä yli kuukausi, sillä rinteet ovat avoinna aina 7.5.2023 saakka.
Ehdota vuoden hiihtokeskusta ja lähirinnettä. Voit voittaa kausikortin valitsemaasi hiihtokeskukseen!
Levin Eturinteille, aivan uuden Glacier Express -tuolihissin ala-asemalle, kohoaa massiivinen Icy Hot -rakennuskompleksi. Havainnekuva.
Taustalla näkyvä Maston rinnealue uudistuu täydellisesti talvelle 2023–2024. Uusi tuolihissi ja neljä uutta rinnettä tehnee alueesta monen uuden suosikin.
Kiropraktikko, lumilautamaajoukkueen ex-valmentaja Oskari ”Ode” Mykkänen muistuttaa kehonhuollon merkitykseestä hiihtolomalla. Sauna ja venyttely auttavat palautumista seuraavaan rinnepäivään.
”Aikuisen kunnianhimo harvoin edistää lapsen oppimista. Varsinkaan, jos lapsella ei anneta aitoa mahdollisuutta oppia”, muistuttaa hiihdonopettaja Teija Uurinmäki.

Lumilautaliiton uusimmat

Ski Sport Finlandin uusimmat

Lue lisää

10 turvallista laskuvinkkiä

Vinkit

7 vinkkiä: näin kehität laskutaitoasi

Vinkit

Laskettelija: huomioi edes nämä rinnesäännöt

Laskettelu