Tornari Bikepark on vuodessa muuttunut valtavasti. Yrittäjien taustan huomioiden kehitystyötä on tehty ”kuskeilta kuskeille” -asenteella.
Aluetta on siistitty, opasteita selkeytetty ja reitistöä on muokattu isolla kädellä. Vanha elämää nähnyt kahvila- ja huoltorakennus palvelee enää vain wc-tiloina. Konttiravintola terasseineen vastaa kuskien energiatankkauksista sekä toimii sosiaalisen kanssakäymisen keskuksena.

Lisää helppoa, mutta musta on yhä musta
Uudistettu Tornari on saanut hyvän lähdön ja kuskit kiittelevät uudistuksia. Nyt keskuksessa on entistä monipuolisemmin reittejä, mutta vanhaan tapaan etenkin kokeneet kuskit nauttivat tarjonnasta.
Tornarin puhemiehinä toimivat Toni Pihamaa sekä Vesa Sammalisto kertovat lähteneensä yrittäjiksi rakkaudesta lajiin.
”Tornari on tunnettu paikka lajin harrastajien parissa ja se on ollut aktiivinen toimija myös seurojen kanssa. Kävijämääriä pitää kuitenkin kasvattaa. Meillä käy Suomen ja Viron ykköskuskit treenaamassa, mutta kun mietitään liiketoimintaa, niin jatkossa meidän pitää olla myös aloittelijaystävällinen paikka.”
Puheet näkyvät myös tekoina. Uudet ja uudistetut reitit ovat tuoneet lisää kuskeja Klaukkalaan.
”Jotta Tornari Bikepark voisi pyöriä ja elää, niin meillä pitää olla enemmän helppoja flow-reittejä. Emme varmaan koskaan tule olemaan vihreiden reittien keskus, vaan enemmänkin tarjontamme on sinisistä mustiin reitteihin.”

Tornari Bikepark on kolme erilaista aluetta
Rinnealue jakaantuu kolmeen osaan, alhaalta katsottuna vasemmassa reunassa on endurometsä, keskellä on haastavia DH-reittejä ja oikealla flow-reitit.
Tornarin musta alamäkireitti on sysimusta ja sen ajaminen vaatii taitoja ja rohkeutta. Metsässä kulkevat enduroreitit ovat pitkälti ennallaan, joskin niiden opastuksia on selkeytetty ja aiemmin risteäviä reittejä on uudelleen linjattu tai poistettu käytöstä.
Uusien yrittäjien ensimmäisenä vuonna on rakennettu oikeanpuoleista ja keskimmäistä aluetta. Maata on siirretty ja muokattu mittavia määriä. Rohkelikoille on tarjolla vauhdikkaita reittejä ilmakylpymahdollisuuksilla. Alueiden reittiuudistukset eivät ole vielä valmiit, sillä osa alueesta on suljettu ja sieltä kuuluu kaivinkoneen työskentely.
Tornarin kehittäminen ei jää ideoista kiinni.
”Meillä on paljon kehitysajatuksia, mutta raha kuitenkin ratkaisee. Haluaisimme tehdä kaikkea hienoa ja upeaa, mutta toimintaa kehitetään taloudellen mahdollistamissa rajoissa. Saamme ehdotuksia myös asiakkailtamme, aina ruokatarjonnasta erikoisempiin obstaakkeleihin. On hienoa, että harrastajille on intohimoa paikkaa ja lajia kohtaan.”

Reiteillä on muodot kohdallaan
Laatu on kulkenut mukana, kun uusia flow-reittejä on tehty. Bermit ovat kookkaat ja muodoiltaan jouhevat ajaa. Hyppyreiden nokat antavat turvallisen lähdön ja alastulot ovat hyvässä suhteessa hyppyrin kokoon nähden.
Flow-reiteille on tehnyt vaihtoehtoisia linjoja, joista kikkailuun mieltyneet kuskit saavat halutessaan lisätouhua helpommalla reitillä ajamiseen. Hyvin suunnitellut ja toteutetut muodot tekevät ajamisesta entistä turvallisempaa.
Tornarin pieni rinneala on hyödynnetty tehokkaasti. Ensikertalaisena välillä hätkähtää, kun muutaman metrin päässä kulkevalla toisella reitillä ajaa toinen kuski samaan aikaan. Reitit ovat kuitenkin toisista erillään, eikä risteyskohtia juurikaan ole.

Tornari Bikepark haluaa kasvaa isoksi
Yhteisöllisyys on jo pitkään ollut Tornarin tavaramerkki. Moni kuski tervehtii Tonia ja Vesaa sekä kyselee kuulumisia haastattelutilanteesta huolimatta. Satunnaisen vierailijan on haastava erottaa kaveruutta ja asiakassuhdetta.
”Haluamme säilyttää yhteisöllisen fiiliksen, vaikka nyt asiakasmäärien kasvaessa kaikkia kuskeja ei enää tunnetakaan.”
Kun Tornari Bikeparkista piirtää kartalle 100 kilometrin säteellä ympyrän, asuu alueella paljon väkeä. Ympyrän sisälle mahtuu myös Tallinna. Oiva sijainti väkikeskittymässä innostaa piirtelemään suunnitelmaviivoja vähän isommalla liidulla.
”Haluamme tehdä isoa, emme vain selvitä jotenkin eteenpäin. Saamme keväisin reitit ajokuntoon todella aikaisin, joka on hyvä kilpailuvaltti myös Ruotsin bike parkeihin nähden. Tavoitteenamme on olla monipuolinen pyöräilykeskus, eli haluamme tarjota muutakin kuin hissipyöräilyä.”
Päämärä on kirkas ja kunniahimoinen:
”Haluamme olla Pohjois-Euroopan paras pyöräilykeskus.”