Mustavuori 16.5.2023

Iso-Syöte kasvaa: tunturiin rakennetaan hotelli ja monitoimiareena

Taustalla näkyvä Iso-Syötteen legendaarinen tunturihotelli saa pian pitkään kaivatun kaverin
Suomen eteläisimpänä tunturina tunnettu Iso-Syöte on julkaissut massiivisen, yli 10 miljoonan euron investointihankkeen. Iso-Syötteellä aloitetaan vuoden 2018 lopussa uuden hotellin ja monitoimiareenan rakentaminen.

Iso-Syöte pokkasi vuosi sitten World Ski Awardsissa Suomen parhaan hiihtokeskuksen palkinnon. Liekö se innostanut hiihtokeskuksen yrittäjiä ja Pudasjärven kaupunkia, kun 10.10.2018 julkaistiin tunturin mittava kehityshanke. Iso-Syötteelle rakennetaan uusi hotelli ja monitoimiareena. Myös alueen infrastruktuuri päivitetään palvelemaan kasvavia kävijämääriä.

Uusi tunturihotelli. Heti.

Yli kymmenen miljoonan euron kehityshankkeella kehitetään Iso-Syötteen majoituskapasiteettia, infrastruktuuria ja palveluita. Näkyvin investointi on uusi 120-paikkainen huoneistohotelli. Rakennuksen perusteiden rakentaminen aloitetaan välittömästi, eli jo lokakuussa 2018. Näin ensimmäiset asiakkaat voivat majoittua hotellissa jo reilun vuoden kuluttua.

Hotelli pystyteään tunturia ja kansallismaisemaa kunnioittaen uudella tavalla. Huoneet rakennetaan valmiiksi Lehto Group Oy:n tehtaalla Oulaisissa, ja sieltä ne kuljetetaan Iso-Syötteen rakennustyömaalle. Näin rakentaminen voidaan tehdä optimaalisissa olosuhteissa ja rakennusvaiheen kosteusvaurioiden riskiltä vältytään. Lisäksi valmiiden rakenteiden asennus tunturissa käy nopeasti.

Rakennushankkeessa pyritään muutenkin huomioimaan luonto- ja maisema-arvot. Kansallismaisema on ohjannut jo suunnitteluprosessia. Esimerkiksi hotellin lämmitys hoidetaan maalämmöllä.

Myös hotellin palvelukonsepti tuo uudet tuulet matkailuun. Varaukset, maksaminen, lisäpalveluiden tilaamiset sekä hotelliin kirjautumiset voi hoitaa mobiililaitteilla. Uutta löytyy myös ruokapuolelta: vaikka hotellissa on ravintola, niin huoneistohotellin jokaisesta huoneesta löytyy myös keittiö.

Uusi huoneistohotelli on suunniteltu kunnioittamaan tunturin luontoa ja hyödyntämään uusinta teknologiaa. Arkkitehdin havainnekuva.

Uusi areena monipuolistaa ympärivuotisen tarjonnan

Toinen Iso-Syötteen näyttävä rakennushanke on Pudasjärven kaupungin areenainvestointi. Uusi tapahtuma- ja sisäliikuntapaikka yhdistyy kaupungin omistamaan Safari-taloon. Areenaan tulee mm. 1400 neliömetriä muunneltavaa salitilaa kokouksia ja tapahtumia varten. Lisäksi areenasta löytyy sisäliikuntapaikkoja, kuten ryhmäliikuntatilat sekä kuntosalit.

Keväällä 2019 Iso-Syötteellä aloitetaan myös alueen infrastruktuurin kehittäminen. Hankkeessa pysäköintialueen kapasiteetti kaksinkertaistuu. Yhdessä uuden hotellin ja areenan kanssa kokonaisuus muuttaa voimakkaasti Iso-Syötteen ilmettä.

Areena monipuolistaa Iso-Syötteen palvelutarjonnan. Arkkitehdin havainnekuva.

Iso-Syöte on ympärivuotinen kohde. Pian vielä enemmän.

Iso-Syötteen ansiosta matkailu on jo nyt Pudasjärven kaupungille merkittävä elinkeino. Investointien myötä sen merkitys vain kasvaa, etenkin kun uudistukset mahdollistavat myös entistä paremmin ympärivuotiset palvelut.

Hiihtopäivillä mitattuna Iso-Syöte oli kaudella 2017–2018 Suomen yhdeksänneksi suurin hiihtokeskus. Yhtiön tuloskehitys on ollut positiivinen jo usean vuoden ajan. Kaudella 2017–18 Iso-Syötteellä tehtiin yli miljoona hissinousua ja hiihtokeskuksen liikevaihto kasvoi yli 10 prosenttia edelliseen vuoteen verrattuna.

Postiviinen vire näkyy koko matkailualueella. Pudasjärvellä tilastoidut yöpymiset kasvoivat 8,5 prosenttia vuonna 2017, näistä yli viidennes oli kansainvälisiä asiakkaita. Myös Syötteen kansallispuistossa on tehty kävijämääräennätyksiä. Investointien myötä Pudasjärven kaupunki ja alueen yrittäjät uskovat Iso-Syötteen asiakasmäärän kasvavan merkittävästi.

Artikkelia muokattu:

Luitko jo nämä?

Levi on vuoden hiihtokeskus 2023.
Nyt nautitaan, ennen kuin kesä pilaa tämänkin ilon. Keäväällä hiihtokeskuksissa on lunta, aurinkoa, ystäviä ja iloisia alamäkiä!
Menneellä viikolla Levillä lähes 1 400 hiihdonopettajaa ympäri maailmaa kokoontui Interski 2023 -kongressiin jakamaan tietoa toisilleen sekä tekivät erilaisia muodostelalaskemisen näytöksiä. Kevään aurinkoisista päivistä saadaan Levillä nauttia vielä yli kuukausi, sillä rinteet ovat avoinna aina 7.5.2023 saakka.
Ehdota vuoden hiihtokeskusta ja lähirinnettä. Voit voittaa kausikortin valitsemaasi hiihtokeskukseen!
Levin Eturinteille, aivan uuden Glacier Express -tuolihissin ala-asemalle, kohoaa massiivinen Icy Hot -rakennuskompleksi. Havainnekuva.
Taustalla näkyvä Maston rinnealue uudistuu täydellisesti talvelle 2023–2024. Uusi tuolihissi ja neljä uutta rinnettä tehnee alueesta monen uuden suosikin.
Kiropraktikko, lumilautamaajoukkueen ex-valmentaja Oskari ”Ode” Mykkänen muistuttaa kehonhuollon merkitykseestä hiihtolomalla. Sauna ja venyttely auttavat palautumista seuraavaan rinnepäivään.
”Aikuisen kunnianhimo harvoin edistää lapsen oppimista. Varsinkaan, jos lapsella ei anneta aitoa mahdollisuutta oppia”, muistuttaa hiihdonopettaja Teija Uurinmäki.
Viihtyisä maisemakonttori, oppimisen ilo ja hauskat työkaverit. Hiihdonopettajalla on monta syytä hymyyn.
Lapsi laskee suoraan alas rinnettä, eikä kääntyminen kiinnosta? Näillä hiihdonopettajan vinkeillä houkuttelet lapsen mutkittelemaan laskettelurinteessä.

Lumilautaliiton uusimmat

Ski Sport Finlandin uusimmat

Lue lisää

Iso-Syöte muokkasi hyppyrilinjat

Iso-Syöte

Iso-Syötteelle uusi rinne ja ankkurihissi

Iso-Syöte
Iso-Syöte tarjoaa kaikille lähialueella asuville ekaluokkalaisille laskettelupäivän tammi-helmikuussa 2020. Päivä alkaa hiihtokoulusta, jonka jälkeen lapset saavat välineet ja hissilipun ilmaiseksi käyttöönsä loppupäivän ajaksi.

Iso-Syötteellä ilmaista opetusta ekaluokkalaisille

Iso-Syöte