Koe suomalaislaskijoiden olympiafiilikset Instagramissa

Roope Tonteri on olympialaskijoidemme insta-kunkku: yli 39 000 seuraajaa.

Kattava edustus suomalaislaskijoita kisaa Pyeongchangin olympiarinteillä. Kisoja on helppo seurata valtamedian lähetysten ja raporttien avulla, mutta ehkäpä parhaiten kisatunnelmaan pääsee seuraamalla urheilijoita Instagramissa.

Suomalaiset lumilautailijat, alppihiihtäjät ja freestylelaskijat päivittävät aktiivisesti Instagram-tilejään, joten urheilijoiden näkökulma olympialaisiin avautuu kätevästi jokaiselle. Seurantaa helpottamaan listasimme alamäkiedustajiemme tilit:

Freestyle-laskijat

Anni Kärävä, slopestyle: @annikarava

Joona Kangas, slopestyle: @joonakangas

Jussi Penttala, kumpareet: @jupepenttala

Jimi Salonen, kumpareet: @salonenjimi

Lumilautailjat

Enni Rukajärvi, slopestyle ja big air: @ennirukajarvi

Kalle Järvilehto, slopestyle ja big air: @kallejarvilehto

Janne Korpi, half pipe: @jannekorpi

Markus Malin, half pipe: @markusmalin

Peetu Piiroinen, slopestyle, big air ja half pipe: @peetupiiroinen

Rene Rinnekangas, slopestyle ja big air: @renerinnekangas

Roope Tonteri, slopestyle ja big air: @roopetonteri

Anton Lindfors, lumilautacrossi: @anton.lindfors

Alppihiihtäjät

Andreas Romar, syöksylasku, super-g ja alppiyhdistetty: @andreasromar

Samu Torsti, suurpujottelu: @samutorsti

Instagramissa voi seurata laskijoiden olympiafiiliksiä.
Instagramissa voi seurata laskijoiden olympiafiiliksiä.

 

Herättikö kisafiilikset halun lähteä mäkeen? Hiihtokeskusten rinne- ja aukiolotiedot löydät ski.fi-sivuilta.

lue lisää