Mielakka 17.3.2023

Älä vähättele lapsen pelkoa

Kun ensimmäiset laskettelukokemukset ovat onnistuneita, niin pelon korvaa ilo yllättävissäkin olosuhteissa.
Jos laskettelumäki herättää lapsessa enemmän pelkoa kuin riemua, on aika suunnata kaakaolle tai etsiä niin helpot olosuhteet, että pelko haihtuu. Joskus voi olla ihan hyvä idea luovuttaa ja lähteä kotiin kasvamaan.

Laskettelu on hauska harrastus, mutta joskus etenkin pieni lapsi saattaa pelästyä yllättävä tilannetta tai jyrkkää rinnettä. Pelkäävälle lapselle on turha ladella ohjeita, sillä kuulo on poissa päältä. Hoida ensin pelko pois ja jatka vasta sen jälkeen opettamista.

Pelkäävä ihminen ei opi, hän keskittyy selviämään hengissä. Aivot toimivat niin. Kun tunteet ottavat vallan, sammuttavat järkeilevät aivot koneitaan. Jos pelko paisuu pakokauhuksi, sulkeutuvat loputkin koneet, sillä ihminen keskittyy taistelemaan, pakenemaan tai jähmettymään.

Auta pelkäävää lasta

Miten pelkäävää lasta voi auttaa? Onko muita keinoja kuin juottaa lapselle kaakaota? On. Sen jälkeen, kun olette juoneet kaakaot, vie lapsi niin helppoon mäkeen, että hän varmasti onnistuu. Voitte aloittaa vaikka tasamaalta, jos se on tarpeen. Kun lapsi saa onnistumisen kokemuksia helpossa mäessä, hänen itseluottamuksensa kasvaa ja voitte pian siirtyä hieman haastavampaan mäkeen.

Malta edetä pienin askelin. Hidastamalla etenet nopeammin.

Leiki! Leikki kutittelee iloa ja uteliaisuutta. Leikin varjolla teette vahingossa sellaisiakin asioita, joita ette tienneet osaavanne tehdä.

Kuuntele lasta. Anna hänen päättää, missä harjoittelette. Kuuntele, mitä hän haluaisi tehdä. Kun lapsi saa päätösvaltaa, hän kokee hallitsevansa tilanteen ja se kasvattaa itseluottamusta ja halua yrittää.

Pidä lasketteluhetki lyhyenä. Lähde mäestä siinä vaiheessa, kun lapsella on vielä hauskaa.

Pelko voi jättää sitkeän muistijäljen

On hyvä myös muistaa, että tunnetila ehdollistuu opetettavaan asiaan. Jos lapsen ensikosketus lasketteluun on pelottava, tunne nousee pintaan tulevaisuudessa helposti aina, kun laskettelusukset kaivetaan esille.

Parasta on, jos pystytte yhdessä myöntämään, kohtaamaan ja voittamaan pelon. Pahinta on, että yritätte pyristellä sohjossa eteenpäin pelosta välittämättä ja pelko kasvaa pakokauhuksi.

Hiihtokoulu on hyvä paikka aloittaa laskettelu ja saada lapselle iloinen sekä turvallinen startti harrastukseen. Hiihtokoulut löydät osoitteesta Ski.fi.

Artikkelia muokattu:

Luitko jo nämä?

Levin Eturinteille, aivan uuden Glacier Express -tuolihissin ala-asemalle, kohoaa massiivinen Icy Hot -rakennuskompleksi. Havainnekuva.
Taustalla näkyvä Maston rinnealue uudistuu täydellisesti talvelle 2023–2024. Uusi tuolihissi ja neljä uutta rinnettä tehnee alueesta monen uuden suosikin.
Kiropraktikko, lumilautamaajoukkueen ex-valmentaja Oskari ”Ode” Mykkänen muistuttaa kehonhuollon merkitykseestä hiihtolomalla. Sauna ja venyttely auttavat palautumista seuraavaan rinnepäivään.
”Aikuisen kunnianhimo harvoin edistää lapsen oppimista. Varsinkaan, jos lapsella ei anneta aitoa mahdollisuutta oppia”, muistuttaa hiihdonopettaja Teija Uurinmäki.
Viihtyisä maisemakonttori, oppimisen ilo ja hauskat työkaverit. Hiihdonopettajalla on monta syytä hymyyn.
Lapsi laskee suoraan alas rinnettä, eikä kääntyminen kiinnosta? Näillä hiihdonopettajan vinkeillä houkuttelet lapsen mutkittelemaan laskettelurinteessä.
Suksen pituuden valintaan vaikuttaa käyttötarkoituksen sekä laskijan mittojen lisäksi mieltymykset ja taitotaso.
Ylitarkastaja Aleksi Latvala viihtyy mäessä työssä ja vapaa-ajalla.
Hyvä lumilautakenkä antaa mainion tuntuman lautaan ja mahdollistaa miellyttävät sekä hauskat laskupäivät.
Näyttää helpolta, mutta etenkin alku voi olla hankala. Jutun vinkkien lisäksi kannattaa hakea oppia hiihtokoulusta. Pätevä lautaopettaja on oikotie onneen.

Lumilautaliiton uusimmat

Ski Sport Finlandin uusimmat

Lue lisää

Älä puhu lapsellesi rinteessä hepreaa

Hiihtokoulu

10 kysymystä hiihtokoulusta

Hiihtokoulu
Artikkelin kirjoittaja Mikaela Räsänen (kuvassa oikealla) kirjoittaa veljensä Renen (vasemmalla) kanssa myös Junnut takamaastossa -blogia.

Lapset kertovat: vinkit onnistuneeseen hiihtolomaan

Keskusuutiset