Sappee 16.9.2023

Kommentti: Yksin laskettelu on hauskaa. Kokeile!

Vaikka laskettelu on sosiaalinen harrastus, niin toisinaan mäkeen on hauska suunnata yksin. Vaikka laskettelu on sosiaalinen harrastus, niin toisinaan mäkeen on hauska suunnata yksin.
Yksin laskeminen on tylsää ja vaarallista. Puppua! Se voi olla hauskaa, yllättävää ja tehokasta treeniä. Hiihdonopettaja Teija Uurinmäki kertoo, miten yksin voi pitää hauskaa rinteessä.

Yksin laskettelu on hauskaa, vaikka en uskonut sitä itsekään ennen kuin pakon edessä kokeilin. Jouduin lähtemään yllättäen yksin lomareissulle ja vuorilla laskin paitsi porukassa lopulta myös yksin. Ja huomasin, että yksin laskeminen on hauskaa!

Ei tarvitse odotella ketään. Eikä toisaalta kiirehtiä kuumakallen tai kuumakatin perään. Saa pysähtyä ihailemaan maisemia ja lepuuttamaan lihaksiaan niin monta kertaa kuin mielii.

Voit hinkata lempirinnettäsi koko päivän tai seikkailla hissiltä toiselle. Pääset syömään ja juomaan heti, kun haluat – eikä kukaan hoputa tai viivytä sinua ravintolassakaan.

Entä jos kaadun?

Ensin yksin laskettelu pelotti. Mitä, jos kaadun ja satutan itseni? Saanko apua? Huomaako kukaan? Pian ymmärsin kuitenkin, että aina takaa tulee laskijoita, kunhan ei lähde seikkailemaan yksin rinteiden ulkopuolelle.

Laskemisesta tuli itseasiassa turvallisempaa, kun sain mennä omaa tahtiani. Pystyin keskittymään jokaiseen käännökseen ilman takaraivossa kolkuttavaa kiirettä tai huolta laskukaverin mielialasta. Lihakset pysyivät lämpiminä, kun ei tarvinnut odotella muita.

Epäilin yksin laskemisen olevan tylsää. Laskeminen oli aina ollut sosiaalinen harrastus. Mäkeen oli aina lähdetty joko kaksin tai isommalla kaveriporukalla. Sekään ei pitänyt paikkansa. Viihdyin hyvin yksin ja toisaalta suunsa avaamalla pääsee hississä juttuun monenlaisten laskijoiden kanssa.

Arkimäkeen treenaamaan

Tuon reissun jälkeen olen laskenut mielelläni yksinkin. Olen saanut hyviä treenipäiviä yksin rinteitä alas paahtaessa.
Arki-iltaisin olen suunnistanut mäkeen napit korvilla ja hytkynyt hississä aina samojen kappaleiden tahtiin.

Yksi ikävä puoli musiikin kuuntelussa mäessä on. Nyt nuo kappaleet vievät mieleni aina mäkeen ja se on raastavaa silloin, kun se ei ole mahdollista.

Pieni varoituksen sana kuitenkin. Jos lasket napit korvilla, niin ole erityisen tarkkaavainen, jotta tiedät koko ajan, onko takanasi ja sivuillasi laskijoita. Ruuhkaisessa rinteessä musiikki kannattaa unohtaa.

Kirjoittaja Teija Uurinmäki on hiihdonopettaja Himoksella ja vapaa toimittaja.

Luitko jo nämä?

Ski.fi-kortti on paras laskettelijan etukortti.
Tanja Poutiainen-Rinne kiipesi ensimmäistä kertaa maailmancup-osakilpailun korkeimmalle palkintopallille Levillä 2004. Kesällä 2023 hän laski samaan mäkeen rakennettua slalom-rataa pyörällä.
Pyöräily sopii eloisalle Emmalle: ”Alamäkipyöräily on sosiaalinen tapahtuma, hissimatkalla voi tarinoida kaikenlaista.”
Mikä bike park ansaitsee halutun ja himoitun palkinnon? Osallistu valintaan ja voit voittaa kausikortin!
Sirly Ylläsjärvi tutustui alamäkipyöräilyyn opettajan kanssa ja innostui lajista.
Sami Hyypiän ehkäpä tunnetuin saavutus on Mestareiden Liigan voitto Liverpool FC:n riveissä vuonna 2005. Mittavan ammattilaisuran ohella hän on pelannut yli 100 maaottelua Huuhkajissa. Ammattilaisuran päättyminen on mahdollistanut uudet lajit. Nyt Sami Hyypiä on innostunut alamäkipyöräilystä.
Kypärän ja ajolasien lisäksi bike parkissa kannattaa käyttää muitakin suojia. Moni kuski pukee päälleen ainakin hanskat sekä kyynär- ja polvisuojat.
Hyvin suojaava, mukava ja tuulettuva kypärä on ehdoton varuste bike park -ajoon.
Pohjois-Suomessa on panostettu isosti pyöräilytarjontaan ja ero muutaman vuoden takaiseen on huomattava. Hiihtokeskukset ovatkin nykyään monipuolisia pyöräilykeskuksia.
Kesähiihdosta pääsee nauttimaan myös Suomessa. Tunturien kätköjen lisäksi lumille pääsee esimerkiksi Levin juhannuksena.

Lumilautaliiton uusimmat

Ski Sport Finlandin uusimmat

Lue lisää

Suomalaisen aikuisen pohjataidot laskettelun oppimiselle ovat yleensä hyvät, kirjoittaa hiihdonopettaja Teija Uurinmäki.

Kommentti: Mitä aikuinen oppii yhdellä hiihtokoulun yksityistunnilla?

Hiihtokoulu

Kommentti: minä opettaisin kyllä itse, mutta…

Hiihtokoulu
Kommentin kirjoittaja Siiri Naukkarinen hiihdonopettaja Antti Aartolahden kanssa Riihivuoressa.

Kommentti: miksi ilmoittauduin hiihtokouluun

Hiihtokoulu