Levi 10.6.2025

Laskettelukausi jatkuu! Saariselällä alkaa kesähiihtokausi

Saariselällä lasketaan jälleen kesäkuussa 2020. Saariselällä lasketaan jälleen kesäkuussa 2020.
Kesäkuu tuo laskettelukansalle ilouutisen: kausi jatkuu! Saariselän käynnistäessä hissit on luvassa ikimuistoisia laskuja Lapin kesässä. Edellisen kerran Saariselällä päästiin nauttimaan kesähiihdosta kesäkuussa 2017.

Kun muu Suomi nauttii alkukesän helteistä ja miettii rantakelejä, valmistaudutaan Saariselällä talven jatkumiseen. Poikkeuksellisen runsaslumisen talven jäljiltä lunta laskettavaksi riittää vielä kesäkuun puolella. Nyt on mahdollisuus kokea kesähiihtofiilikset Suomessa, kun Saariselkä jatkaa maaliskuussa keskeytynyttä kautta 1.6.2020.

Lunta pohjoisessa riittää!
Lunta pohjoisessa riittää!

Yötöntä yötä ja poikkeusjärjestelyjä

Saariselkä avaa pohjoisen puoleiset, eli Iisakkipään, rinteet. Ankkurihissi pyörähtää käyntiin kymmeneltä ja laskuaikaa on yhteen asti. Aamupäivän mäkien lisäksi pääsee nauttimaan myös laskemisesta yöttömässä yössä, sillä hissi on auki myös iltayhdeksästä aina vuorokauden vaihtumiseen asti. Saariselän kesähiihdot lasketaan luonnontilassa olevilla rinteillä, eli rinteitä ei enää huolleta.

Myytävien hissilippujen määrää rajoitetaan. Lipputyyppejä on kaksi: kolmen tunnin lippu ja vuorokauden hissilippu. Näitä myydään päivässä yhteensä enintään 300 kappaletta. Hissilipun voi ostaa myös ennakkoon.

Alustavan suunnitelman mukaan kesähiihtoon on Saariselällä mahdollisuus maanataista keskiviikkoon, eli 1.–3. kesäkuuta 2020. Tämä on luonnollisesti säävarauksella. Mikäli sää sallii, niin kausi voi jatkua sen jälkeenkin. Yöttömän yön laskuja voi kokea myöhemminkin, jos vain keliä riittää.

Hissi pyörii aamupäivällä ja uudestaan jälleen illalla. Nyt on hieno mahdollisuus kokea yöttömän yön laskut.
Hissi pyörii aamupäivällä ja uudestaan jälleen illalla. Nyt on hieno mahdollisuus kokea yöttömän yön laskut.

Kesähiihto on Saariselällä tuttua puuhaa

Saariselällä on nautittu kesäisistä laskuista ennenkin (lue myös: Nyt se on totta: kesähiihtoa Suomessa!). Kesäkuussa 2017 laskukauden jatkoviikonloppu (8.–10.6.201.) sai aikaan melkoisen mediamylläkän. Kelitkin osuivat kohdalleen, kun Lappiin asettui samalle viikonlopulle hellekelit. Kuvat t-paidoissa ja bikineissä rinteistä nauttivista laskettelijoista levisivät muun muassa Ylen uutislähetyksiin ja iltapäivälehtien lööppeihin.

”Tästä tulee paras kesäloman aloitus ikinä”, rinneyhtiön toimistusjohtaja Jarmo Katajamaa riemuitsi kolme vuotta sitten. Samat sanat hän allekirjoittaa myös vuoden 2020 kesähiihtokauden kynnyksellä.

Lisätiedot ja uutinen kesän 2020 tempauksesta Saariselän sivuilla: Saariselän hiihtokeskus avaa kesälaskettelukauden 1.6.2020

Artikkelia muokattu:

Luitko jo nämä?

Oikein säädetty pyörä on nopea, hauska ja turvallinen ajaa. Matti Lehikoinen näyttää, miten pyörä kannatata säätää. Matin pyörä on Ghost Path Riot Fullparty.
Bike park -päivä on mainio hetki tutustua laskettelun ja lumilautailun kesäiseen serkkuun, eli alamäkipyöräilyyn. Juhlapäivänä useassa keskuksessa on tarjouksia lipuista, varusteista ja opastuksesta.
Vastaa kyselyyn ja auta hiihtokeskuksia kehittymään. Voit samalla voittaa Bollén hienot laskulasit tai kuvassa näkyvän Elämäni on alamäessä -pipon.
Nyt tutkitaan, kuinka paljon ja millaisia harrastajia Suomessa liikkuu vyöryalttiissa maastoissa. Osallistu kyselyyn 19.5.2025 mennessä ja autat suomalaisen lumivyörykoulutuksen kehittämisessä.
”Hiihtokeskukset ovat Suomen käyntikortti kansainvälisille vieraille”, muistuttaa valintaraadin puheenjohtaja ja Visit Finlandin Kristiina Hietasaari. Kuvassa Vuoden hiihtokeskus -palkinnon 2025 voittanut Saariselkä Ski & Sport Resort.
Ehdota vuoden hiihtokeskusta ja lähirinnettä. Voit voittaa kausikortin valitsemaasi hiihtokeskukseen!
Hiihtokeskukset ovat auki lakosta huolimatta. Lakon piirissä olevissa keskuksissa voi olla poikkeuksia palveluiden, rinteiden ja hissien aukioloissa. Kannattaa siis käydä ennen mäkipäivää tarkastamassa keskusten sivuilta ajankohtainen rinne- ja hissitilanne.
”Ilmassa on ihan sama, onko jalassa alpit, lauta vai tellut. Feikkiin ländäyksessä telluilla on ongelmia, jos ländää liian etunojaan. Silloin naamaplätsi on mahdollinen”, Iisko Kuusisto kertoo parkkilaskusta telemarkeilla.
Lumi ja rinneriemut ovat olennainen osa hiihtolomaa. Tänäkin talvena hiihtokeskuksissa on paljon lunta.
Osallistu Ski.fi:n järjestämään arvontaan ja voit voittaa Pusun upeat sukset.

Lumilautaliiton uusimmat

Lue lisää

Tältä näyttää kesähiihto Suomessa

Laskettelu
Etelän herrojen legendaarinen kohde Saariselkä juhlii puolen vuosisadan mittaista alamäkijuhlaa kaudella 2019–2020.

Saariselkä juhlii – 50 vuotta aitoa Lapin tunnelmaa

Keskusuutiset
Bike park Saariselän reiteillä on pyritty hyödyntämään maaston luonnollisia muotoja.

Bike park Saariselkä on Suomen pohjoisin

Bike park -uutiset