Sappee 16.9.2023

Werneri-hiihtokoulun treenipolku laskettelijalle

Werneri-hiihtokoulu johdattaa aivan alkeista monipuoliseksi laskettelijaksi asti. Werneri-hiihtokoulu johdattaa aivan alkeista monipuoliseksi laskettelijaksi asti.
Laskettelijan tulee oppia perustaidot: liukumaan lumella, tasapainoilemaan liikkuvan välineen päällä, jarruttamaan ja kääntymään. Werneri-hiihtokoulussa opetus etenee jouhevasti helpommista tehtävistä vaativampiin.

Lumi- ja VauhtiWerneri-kursseilta laskettelua aloitteleva lapsi saa hyvät perustaidot. Kurssit käytyään lapsi pärjää erilaisissa rinteissä ja laskee jo vauhdikkaita käännöksiä. Lapsi osaa rinnesäännöt ja pärjää itsenäisesti mäessä. Hän voi joko jatkaa leppoisaa harrastusta tai jatkaa taitojensa kehittämistä jatkokursseilla.

Werneri-hiihtokouluissa tavoiteltava taitotaso vaihtelee keskuksesta toiseen. Tavoitteisiin vaikuttavat kurssin pituus, rinneolosuhteet ja kurssille osallistuvien lasten liikunnalliset lähtökohdat ja henkiset valmiudet. Silti opeteltavat perustaidot ja niiden opetusjärjestys eivät muutu, vain lähtötaso ja etenemisnopeus vaihtelevat.

LumiWernerillä opitaan perustaidot

LumiWernerin toimintakerrat voivat rakentua esimerkiksi näin:

LumiWerneri-kurssin ensimmäinen tavoite on oppia tunnistamaan välineet, laittamaan sukset itse jalkaan ja irrottamaan ne, liikkumaan tasamaalla sukset jalassa. Toinen teema on suksilla liukuminen, vaikka se aikuisesta saattaa tuntua ylihelpolta, ei se sitä välttämättä ensikertalaisille ole. Samalla on hyvä harjoitella tasapainoista laskuasentoa.

Seuraavaksi vuorossa on jarruttaminen – ja pysähtyminen. Tavoitteena on oppia pysähtymään ennalta määrättyyn paikkaan. Jokaisella Werneri-tunnilla keskustellaan myös turvallisuudesta. LumiWerneri-kurssin käynyt lapsi osaa keskeisimmät rinnesäännöt ja osaa toimia niiden mukaan.

Seuraavia teemoja ovat kääntyminen ja käännöstekniikan hiominen sekä erilaisten hissien käyttäminen. Tehostetaan jarruja niin että pysähtyminen onnistuu erilaisissa olosuhteissa. Lopuksi vuorossa ovat vauhdinhallinta ja taitojen soveltaminen erilaisissa olosuhteissa.

VauhtiWernerillä vauhti kiihtyy

VauhtiWerneri-kurssilla vahvistetaan jo opittua ja hiotaan taitoja. Kertauksen jälkeen parannetaan laskutuntumaa temppuilemalla, harjoitellaan vauhdinhallintaa hieman haastavammissa olosuhteissa ja hiotaan käännössarjoja helpoissa olosuhteissa. Kurssin loppupuolella etsitään yhä haastavampia olosuhteita ja lasketaan vauhdikkaammin. Lopuksi tutustutaan ratalaskuun ja freestyleen.

Pysy ajan tasalla alamäkimaailman tapahtumista, tilaa Ski.fi-uutiskirje!

Artikkelia muokattu:

Luitko jo nämä?

Ylläksellä on tapahtunut viime vuosina paljon. Laskettelijoita ilahduttaa kuuden hengen tuolihissi sekä pitkä katettu mattohissi. Lisäksi Gondoli-rinteen valaistusta ja lumetusta on uusittu.
Vuoden Bike Park 2023 on Ruka. Keskuksen vahva ja kokonaisvaltainen panostus bike parkiin näkyy. Rukalla niin aloittelijat kuin konkarit löytävät mielenkiintoista ajettavaa.
Ski.fi-kortti on paras laskettelijan etukortti.
Tanja Poutiainen-Rinne kiipesi ensimmäistä kertaa maailmancup-osakilpailun korkeimmalle palkintopallille Levillä 2004. Kesällä 2023 hän laski samaan mäkeen rakennettua slalom-rataa pyörällä.
Pyöräily sopii eloisalle Emmalle: ”Alamäkipyöräily on sosiaalinen tapahtuma, hissimatkalla voi tarinoida kaikenlaista.”
Mikä bike park ansaitsee halutun ja himoitun palkinnon? Osallistu valintaan ja voit voittaa kausikortin!
Sirly Ylläsjärvi tutustui alamäkipyöräilyyn opettajan kanssa ja innostui lajista.
Sami Hyypiän ehkäpä tunnetuin saavutus on Mestareiden Liigan voitto Liverpool FC:n riveissä vuonna 2005. Mittavan ammattilaisuran ohella hän on pelannut yli 100 maaottelua Huuhkajissa. Ammattilaisuran päättyminen on mahdollistanut uudet lajit. Nyt Sami Hyypiä on innostunut alamäkipyöräilystä.
Kypärän ja ajolasien lisäksi bike parkissa kannattaa käyttää muitakin suojia. Moni kuski pukee päälleen ainakin hanskat sekä kyynär- ja polvisuojat.
Hyvin suojaava, mukava ja tuulettuva kypärä on ehdoton varuste bike park -ajoon.

Lumilautaliiton uusimmat

Ski Sport Finlandin uusimmat

Lue lisää

Haluatko mukaan Werneri-hiihtokouluun?

Hiihtokoulu

Kommentti: minä opettaisin kyllä itse, mutta…

Hiihtokoulu

Opi laskettelun alkeet – näin pääset kiinni lajiin

Hiihtokoulu